Akumulátorové nářadí nabízí vysokou flexibilitu použití bez přístupu k elektrické síti, uživatelský komfort rychlého nasazení stroje bez potřeby natahování kabelů a dostatečný výkon pro všechny běžné aplikace. Akumulátorové vrtačky jsou dnes již běžným vybavení nejen dílny, ale i téměř každé domácnosti. Využijete je při všech montážních pracích od připevnění obrazu nebo poličky po sešroubování rozloženého nábytku. Kromě vrtáků můžeme do aku vrtačky upnout brusné kotouče, brusná tělíska, lešticí kotouče, rotační kartáče atd. Právě univerzální použití a nezávislost na elektrické síti je hlavním důvodem jejich oblíbenosti mezi řemeslníky a kutily.

Pro sestavení montovaného nábytku s předvrtanými otvory a malými nábytkářskými vruty nepotřebujete nijak výkonnou aku vrtačku, vystačíte s běžnou jednorychlostní aku vrtačkou. V posledních letech se častěji je trendem používat dvourychlostní převodovku i u kompaktních a lehkých aku vrtaček z důvodu většího rozsahu použití pro vrtání, případně broušení a leštění. Pro běžné vrtání do dřeva a pro šroubování vrutů do průměru 6 mm je plně dostatečná aku vrtačka 10,8 V. Dvourychlostní aku vrtačka Vám navíc nabízí možnost bezproblémového vrtání i do kovu, kde je zapotřebí vyšších otáček, které jednorychlostní aku vrtačka nenabízí. Pro vrtání otvorů do oceli, hliníku a barevných kovů o průměru 2 až 4 mm je zapotřebí optimálních otáček přes 2000 min.-1, pro vrtání otvorů do oceli o průměru 4 až 6 mm jsou optimální otáčky přes 1600 min.-1  a do hliníku a barevných kovů přes 2000 min.-1, přičemž většina dvourychlostních profesionálních vrtaček nabízí maximální otáčky pouze do 1800 až 2000 min.-1 a v hobby třídě je obvykle maximum pouze 1500 min.-1. Z toho vyplývá, že pokud plánujete často vrtat do kovu, je pro Vás důležitým parametrem rozsah maximálních otáček. Vysoké otáčky využijete nejen pro vrtání, ale i broušení a leštění. Řada uživatelů proto pro vrtání do kovu používá klasickou elektrickou vrtačku s připojením do sítě a akumulátorovou vrtačku používá jen na šroubování a vrtání do dřeva.

 

Pokud se chystáte vrtat nebo šroubovat dlouhé tesařské nebo trámové a konstrukční vruty pro dřevostavby nebo utahovat a povolovat matice a šrouby při montáži kovových konstrukcích, je už třeba použít opravdu výkonnou 18 V aku vrtačku. Jedním z hlavních parametrů aku vrtaček pro náročné šroubovací a vrtací práce je krouticí moment. Udává se v různých hodnotách, a protože se různí výrobci přetlačují v jeho hodnotě, došlo k odklonu uváděných hodnot od prakticky využitelných směrem k teoretickým a často i zavádějícím. Dříve se krouticí moment udával jako konstantní hodnota krouticího momentu v záběru, dnes se udává jako měkký nebo tuhý (tvrdý) a nejčastěji maximální krouticí moment, přičemž maximální hodnota je spíše teoretická a je měřena jako maximální hodnota krouticího momentu v okamžiku, když dochází k záběru a to v podmínkách, které se v praxi běžně nevyskytují. Měkký krouticí moment se vyskytuje v záběru při šroubování v měkkých materiálech, jako je např. dřevo. Krouticí moment postupně narůstá během šroubování až po pozvolnou špičku při finálním dotažení vrutu. Tuhý krouticí moment je u tuhého šroubového spojení v tvrdých materiálech, jako je např. kov, kdy se při dotažení kovu na kov krouticí moment skokově zvýší. Hodnota konstantního krouticího momentu v záběru, která se blíží hodnotě měkkého krouticího momentu, a je mnohem důležitější, protože udává reálný krouticí moment v průběhu záběru ať už při vrtání nebo šroubování, a obvykle odpovídá 50 – 60 % hodnoty maximálního krouticího momentu. Někteří výrobci uvádí více hodnot krouticího momentu, někteří výrobci uvádí pouze krouticí moment maximální.

 

Maximální krouticí moment se u 10,8 V aku vrtaček pohybuje do 25 až 30 Nm, u 18 V aku vrtaček se obvykle pohybuje do 50 – 60 Nm u velmi výkonných modelů nebo u rázových utahováků dokonce až 180 Nm. Zjednodušeně lze říci, že pro montáž vrutů do dřeva o průměru do 6 mm vystačíte s běžnou 10,8 V aku vrtačkou, pro montáž větších průměrů vrutů nebo pro vrtání do kovu a zdiva už je potřeba výkonnější aku vrtačka s maximálním krouticím momentem alespoň 40 Nm. V reálných podmínkách samozřejmě záleží na tom, jestli je otvor předvrtaný, na délce vrutu a na tvrdosti materiálu dřeva. Záleží také na počtu aplikací, tedy například na počtu zašroubovaných vrutů nebo vyvrtaných otvorů, protože pokud je dlouhodobě aku vrtačka zatěžována na 100 %, dochází k jejímu přetěžování, zkracuje se její životnost a může dojít k jejímu poškození. Vhodnější je tedy používat aku vrtačku více předimenzovanou jak z hlediska krouticího momentu, tak i otáček, pokud je vrtačka používána převážně na vrtání do kovu při vysokých otáčkách. Výkonné aku vrtačky mají samozřejmě nevýhodu vyšší hmotnosti a větších rozměrů, proto je třeba při pořízení myslet na účel a použití, přičemž optimální volba je obvykle otázkou kompromisu nebo je vhodné zvážit zakoupení dvou aku vrtaček, lehčí aku vrtačky na běžné šroubování a výkonnější pro vrtání do kovu, případně zdiva a náročné šroubovací aplikace.

Akumulátorová vrtačka prošla technologicky dlouhým vývojem a dnešní stroje si nezadají nic se síťově napájenými vrtačkami. Současné aku vrtačky renomovaných značek používají výkonné lithiové akumulátorové články o vysoké kapacitě a výkonné elektromotory s nízkou spotřebou energie. Výhodou lithiových baterií je velmi stabilní charakteristika dodávaného napětí a tím téměř konstantní výkon až do úplného vybití, eliminace paměťového efektu, relativně velmi nízká hmotnost a malé rozměry baterie. Posledním trendem používaných elektromototorů jsou bezuhlíkové nebo bezkomutátorové elektromotory, u nichž je výhodou vyšší výkon a menší tepelné ztráty, eliminace tření uhlíků na komutátoru a jiskření, čímž je dosaženo delší provozní doby na jedno nabití a také delší životnosti stroje. Pokud budeme porovnávat ten hlavní rozdíl u bezuhlíkové vrtačky, potom je to především podstatně delší doba chodu stroje na jedno nabití (o 20 až 50 %), vyšší výkon stroje a s tím související vyšší krouticí moment a to vše při zmenšení velikosti těla vrtačky a snížení celkové hmotnosti. Bezuhlíkové motory nahrazují komutátor řídící elektronikou, rotor je tvořen permanentními magnety a na statoru jsou zapínány a vypínány segmenty cívek elektromagnetů řídící jednotkou v takovém pořadí, aby došlo k optimální interakci s permanentními magnety na rotoru. Díky tomuto řešení odpadá tření, jiskření, nadměrná produkce tepla a redukuje se opotřebení.

Obvyklé požadavky na akumulátorové vrtačky jsou vysoký výkon při relativně nízké hmotnosti, kvalitní převodovka s dlouhou životností, dostatečně dlouhá doba práce na jedno nabití baterie a rychlé nabití baterie. Jako doplňkové funkce uživatelé ocení například osvětlení pracovního prostoru LED diodou, možnost snadného zjištění stavu nabití baterie pomocí integrovanoho indikátoru, magnety pro přichycení spojovacího materiálu, spona pro připevnění šroubovacího bitu, spona pro přichycení na opasek atd.

 

Hlavní výhody bezuhlíkové technologie

Komutátorový motor       Bezuhlíkový motor

Bezuhlíkové motory nahrazují komutátor řídící elektronikou, rotor je tvořen permanentními magnety a na statoru jsou zapínány a vypínány segmenty cívek elektromagnetů řídící jednotkou v takovém pořadí, aby došlo k optimální interakci s permanentními magnety na rotoru. Díky tomuto řešení odpadá tření, jiskření, nadměrná produkce tepla a redukuje se opotřebení ulíkových kartáčů a komutátoru.

 

 

 

 

Delší doba provozu až o 50 %

Hledáte vyšší efektivitu? Bezuhlíkové elektromotory mají vyšší výkon, vyšší krouticí moment, vyšší otáčky a navíc nabízí až o 50 % delší dobu provozu na jedno nabití. Práce Vám půjde rychleji od ruky a ještě stroj vydrží déle pracovat. Zvládnete tak více práce bez potřeby nabíjet akumulátor.

 

 

 

 

Běžná aku vrtačka        Bezuhlíková aku vrtačka

Nižší tření a eliminace jiskření snižuje tepelné ztráty, snižuje opotřebení elektromotoru a prodlužuje tak životnost stroje. V důsledku je redukce tepelných ztrát a eliminace jiskření hlavním zdrojem pro nárůst výkonu a zvýšení doby provozu na jedno nabití.

 

 

 

 

 

Inovace technologií v oblasti nářadí jde ruku v ruce s požadavky řemeslníků a kutilů. Pro značku STANLEY FATMAX jsou požadavky spotřebitelů i odezvy zákazníků klíčové k tomu, aby mohla vyrábět takové nářadí, které bude ve všech ohledech splňovat očekávání.

AKUMULÁTOROVÉ VRTAČKY A RÁZOVÉ UTAHOVÁKY 18 V