Elektrické vrtačky STANLEY FATMAX

STANLEY FATMAX v tomto roce přichází s novinkami v sortimentu elektrických vrtaček. Inovovaná řada nabízí profesionální kvalitu, kompaktní rozměry, nízkou hmotnost, a to vše při ještě atraktivnější ceně než stávající modely vrtaček.

Kvalitní elektrická vrtačka je základem výbavy řemeslníka, ať už potřebuje vyvrtat otvor do dřeva, kovu nebo zdiva. Nabízí čisté a přesné vrtání s minimem námahy a využijete ji nejen na vrtání, ale i broušení a leštění. Příklep při vrtání pomáhá rozrušovat zdivo a využijete ho hlavně pro vrtání do cihel, pórobetonu nebo betonu. Účinnost vrtání s příklepovou vrtačkou zvýšíte přítlakem na vrták. Pro vrtání do betonu a železobetonu je však obvykle příklepový mechanismus příklepové vrtačky málo účinný, na vrtačku je nutné při vrtání do betonu hodně tlačit a vrtání trvá příliš dlouho, proto je v těchto případech vhodnější použít vrtací kladivo. Kompaktní jednorychlostní vrtačky s příkonem do 750 W jsou určeny převážně pro běžné nenáročné vrtací práce, nabízí poměrně malý krouticí moment, přičemž výkonu je dosaženo zpřevodováním do vysokých otáček, a proto se také nehodí pro práci s nízkými otáčkami, jako je například šroubování nebo vrtání vrtáky větších průměrů než 13 mm, vykružovacími vrtáky nebo korunkových vrtáků. Hlavní výhodou kompaktních jednorychlostních vrtaček je nízká hmotnost a malé rozměry. Typické využití jednorychlostních vrtaček je vrtání otvorů do dřeva a kovu do průměru 10 mm a do zdiva do průměru 12 mm a broušení pomocí rotačních ocelových kartáčů do vrtačky a brusnými tělísky. Výhodou oproti akumulátorovým vrtačkám jsou vysoké otáčky až 3200/min., které oceníte při vrtání do kovu. V této kategorii se v posledních letech stále více prosazují akumulátorové vrtačky, které nabízí vyšší univerzálnost použití také pro šroubování a komfort pohybu bez kabelů, jejichž jedinou nevýhodou je však malý rozsah otáček, kde i dvourychlostní aku vrtačky obvykle končí na 1800 ot./min. Tento rozsah je sice při většině běžných aplikací dostatečný, ale pro vrtání malých otvorů do 4 mm do naprosté většiny tvrdých materiálů, jako je ocel, litina, hliník, bronz, mosaz, případně pro broušení a leštění jsou to otáčky nízké a na hranici použití. Právě v těchto případech je použití klasické elektrické vrtačky lepší a opodstatněné.

 

Dvourychlostní vrtačky

Výhodou dvourychlostní vrtačky je celkově vyšší výkon a lepší zpřevodování pro dosažení vyššího krouticího momentu. Dvourychlostní elektrickou vrtačku využijete pro práce s nízkými i vysokými otáčkami a obecně pokud potřebujete vysoký krouticí moment, tedy při vrtání s většími průměry vrtáků, vykružovacích vrtáků, děrovkami nebo vrtacími korunkami. Kromě základní funkce vrtání se vrtačky používají pro broušení, míchání barev a řidších směsí, někdy také pro šroubování. Pro pozvolný rozběh a regulaci optimálních otáček je důležitá kvalitní elektronika vypínače a kvalitní provedení ozubených převodů.