Potřebujete odstranit starou barvu nebo lak, těsnění nebo samolepku, anebo uvolnit zatuhlý šroub? Horkovzdušná pistole je univerzálním dílenským pomocníkem s mnohočetným využitím po celý rok v dílně, v domácnosti a na zahradě. Značka STANLEY FATMAX nabízí vynikající výkonové parametry a spolehlivost při atraktivní ceně a je v tomto sortimentu jistou volbou pro profesionály i náročnější kutily.

Horkovzdušná (opalovací) pistole najde uplatnění při odstraňování starých laků, barev a lepidel z řady různých povrchů od dřeva po kov nebo při instalačních pracích při ohýbání měděných nebo plastových trubek. Hodí se také při elektrikářských pracích se smršťovacími konektory nebo izolačními smršťovacími bužírkami. V autoopravárenství ji využijete také při opravě plastových dílů, při tmelení a natírání pro zrychlení procesu schnutí a vytvrzení a při opravě roztržených autoplachet nebo i pro uvolnění zarezlých šroubových spojů. Využijete ji také pro odstranění samolepek a starých polepů a v zimě pro rozmrazení například zamrzlého potrubí nebo dveřních zámků. Je také vynikající pro práci s asfaltovými izolacemi, lepenkou a asfaltovou střešní krytinou. V domácnosti ji využijete také pro odstranění vosku ze svícnů nebo třeba i pro zapálení dřevěného uhlí, které zmoklo v zahradním grilu. Proudem horkého vzduchu dobře zbavíme nářadí zbytků barev a tmelů. Horkovzdušnou pistoli můžeme použít také na zahradě pro odstranění plevele z půdy, případně sterilizaci zeminy nebo pro čištění spár dlažby nebo případně i pro svařování fólií nebo plachet pro zahradní fóliovník.

Použitá teplota závisí především na opracovávaném materiálu. Níže najdete nastavení teploty pro nejčastěji používané materiály a aplikace.

30 – 130 °C – pro urychlení schnutí barvy nebo laku

100 – 200 °C – sušení vlhkého dřeva před nátěrem

200 – 250 °C – tvarování měkčených plastů z PE (fólie, plastové hračky, PET láhve, atd.) a na tvrdé plasty z PP (např. plastové trubky).

300 °C – tvarování tvrdého PVC (trubky, tvarovky, profily) a tvrdý PE (vany, kbelíky, popelnice, izolační materiál)

350 °C – tvarování ABS plastů

300 – 400 °C – svařování plastů

Přes 500 °C – odstraňování starých barev

 

Horkovzdušná pistole STANLEY FATMAX FME670K má příkon 2000 W a rozsah teploty 50 – 600 °C s plynulým nastavením ve dvou teplotních stupních 50 – 450 °C a 70 – 600 °C. Průtok vzduchu je regulovaný také ve dvou stupních 300 / 550 l/min. Šikovný je i tvar zadní části pistole, který umožní bezpečné odložení. Máte také možnost využití bohatého příslušenství různých hubic pro usměrnění proudu vzduchu pro různé aplikace. Součástí příslušenství je i škrabka s několika výměnnými nástavci (trojhranným, kapkovitým a vícestranným) a špachtle na odstranění starých nátěrů barev.

Součástí příslušenství jsou i následující hubice:

  1. Redukovaná hubice – pro přesné zaměření proudu vzduchu na malé místo
  2. Zrcátková hubice – pro spojování plastových nebo měděných trubek
  3. Plochá hubice – pro rozprostření vzduchu do šíře
  4. Plochá ochranná hubice používaná při odstraňování barvy z rámů okna, kde je třeba chránit sklo před vysokou teplotou.

 

Při použití horkovzdušné pistole je dobré v místnosti dobře větrat, protože při vyšší teplotě dochází k uvolňování různých rozpouštědel z opracovávaného materiálu do ovzduší. Týká se to zvláště odstraňování starých nátěrů barev. Volbu teploty horkého vzduchu a dobu působení na jedno místo je třeba přizpůsobit opracovávanému materiálu, aby nedošlo k jeho poškození. Nejlepší je ověřit nastavenou teplotu na zkušebním místě nebo kusu. Při spojování nebo svařování plastových dílů je důležité, aby nedocházelo k roztavení samotného materiálu, ale jen k natavení styčných ploch.