Kotoučová nebo také ruční okružní pila patří mezi základní vybavení každé dílny. Využití najde pro řezy do dřeva, překližky, dřevotřísky, případně i do plastů, ideální je zvláště pro delší a přesnější řezy nebo rychlé přířezy. Výborné se uplatní také pro rychlé řezy stavebních trámů, desek a latí.

Ruční kotoučová pila patří mezi základní vybavení truhlářů, tesařů a podlahářů. Mezi její největší přednost patří velmi přesný řez bez otřepených okrajů. Najde vynikající uplatnění například při opravě podkroví nebo střechy, při stavbě nebo opravě zahradního domku, při montáži plovoucí podlahy nebo pro zkrácení nových dveří při usazování do zárubní. Řez kotoučovou pilou je velmi přesný a rovný. Pokud se chystáte pracovat v obtížně přístupných místech nebo na místech bez přístupu k elektrické síti, jistě oceníte akumulátorovou okružní pilu.

Pilové kotouče dodávané standardně jako součást balení kotoučové pily jsou nejčastěji univerzálnější s menším počtem zubů. Pilové kotouče se dělí podle použití na kotouče pro příčné a podélné řezání, přičemž se rozlišuje směr řezu s cílem dosažení optimálního čistého řezu bez otřepů nebo oštěpků a bez přehřívání kotouče. Pro podélné řezání masivního dřeva je třeba menší počet větších zubů pro dobrý odvod pilin, přičemž kotouče pro podélné řezání jsou lépe dimenzovány na rozpínání působením tepla. Pro příčné řezání stejného masivního dřeva je naopak zapotřebí větší počet zubů, aby byl řez čistý. Pro řezání dřevotřísky, překližky a lamina je pro čistý řez bez otřepů nutný velký počet zubů. Obecně platí – čím větší počet zubů pilového kotouče, tím čistější řez, naopak to ale znamená menší rychlost řezu. Malý počet velkých zubů zvyšuje rychlost řezu, ale způsobuje horší kvalitu řezu, který je hrubější a s otřepy. Pro hrubé stavební řezy, kde nezáleží tolik na kvalitě a hrany řezu jsou vhodné kotouče s menším počtem zubů, u průměru pilového kotouče 160 mm to je nejčastěji 12 až 18 zubů, u kotouče 190 mm je to nejčastěji 18 až 24 zubů. Pro přesné příčné řezání se u průměrů pilových kotoučů 160 až 190 mm používá nejčastěji 36 až 48 zubů. Optimální volba počtu zubů pilového kotouče závisí také na druhu řezaného materiálu z důvodu odvodu pilin. Při tesařském řezání dřeva pro stavební účely je obvykle důležitější vyšší rychlost řezání, naopak pro truhlářské a nábytkářské účely je důležitější kvalita řezu. Pilové kotouče na dřevo jsou vyráběny z uhlíkové nástrojové oceli, která je tepelně vytvrzená. Naprostá většina pilových kotoučů se středními a většími zuby je vybavena plátky ze slinutého karbidu (SK plátky), které jsou ostré a velmi tvrdé, nabízí vysokou kvalitu řezu a dlouhou životnost naostření břitu. Pro kotouče s velkým počtem zubů, velmi malými zuby a také z cenových důvodů se někdy používají pilové kotouče se zuby bez plátků slinutého karbidu vyrobené z rychlořezné nástrojové oceli HSS.

Tloušťka pilového kotouče ovlivňuje rychlost řezu. Čím tenčí kotouč, tím rychlejší řez a čistější. Tenké kotouče však mají větší sklon k vibracím a při vyšších teplotách způsobených třením může docházet k jejich vlnění. Obvyklá tloušťka pilových kotoučů se pohybuje v rozsahu 1,5 až 3,5mm, přičemž větší tloušťka se používá pro větší průměry pilových kotoučů. Velmi tenké kotouče se používají v pokosových pilách pro čisté a rychlé řezání lišt a tenkých profilů nebo v akumulátorových okružních pilách, protože tenký kotouč snižuje spotřebu elektrické energie akumulátoru a zvyšuje tak počet řezů na jedno nabití.

Geometrie specifikuje tvar příčného průřezu zubu. Pro běžné řezání v dílně a zahradě se nejčastěji používají zuby, které se podle tvaru příčného průřezu dělí na rovné, střídavě šikmé a trapézové. Pro speciální řezy se ještě používají kotouče se zuby kónickými nebo vydutými. Na masivní dřevo, stavební řezivo, OSB desky nebo překližku se používají zuby rovné a střídavě šikmé. Střídavý tvar zubů se používá pro rychlý a přesný řez dřevěných materiálů. Trapézový zub využijete při řezání velkoplošných materiálů, jako jsou lamino desky, kompaktní materiály a plasty.

Dalším parametrem je sklon zubů. Přední sklon čela zubu se odvíjí od řezaného materiálu a pohybuje se obvykle v rozmezí od +20° do -6° od ostří zubu a spojnice procházející středem kotouče, přičemž výraznější plusové hodnoty (pozitivní sklon) jsou používány pro podélné řezání a mínusové hodnoty (negativní sklon) pro řezání lamino desek, plastů a neželezných kovů.

Průměr pilového kotouče je třeba dodržovat podle doporučení výrobce okružní pily. Nikdy nepoužívejte průměr pilového kotouče výrazněji větší ani menší než doporučený, pokud se nejedná o zanedbatelný rozdíl pouze několika milimetrů, protože použití jiného průměru má za následek omezení správné funkce bezpečnostních prvků pily. Při použití pilových kotoučů s jiným středovým otvorem je obvykle možné dokoupit redukční vymezovací kroužky.

Na co se zaměřit při koupi?

Pokud ještě nemáte ruční okružní pilu, zvažte, na co ji budete používat. Pokud si nejste jistí, volte raději větší průměr kotouče a vyšší výkon motoru, aby bylo použití pily více univerzální. Větší, výkonnější a těžší kotoučové pily mají kromě větší univerzálnosti výhodu lepší stability, často také vyšší přesnosti delších řezů. Pro tesařskou práci, zvláště například při práci ve výškách však uživatel naopak ocení lehkou kompaktnější pilu.

Například poměrně výkonnou elektrickou kotoučovou pilu STANLEY FATMAX FME301 s příkonem 1650 W, průměrem kotouče 190 mm a prořezem 66 mm s profesionálním rychlým nastavením hloubky řezu díky velmi zdařilé rychloupínací aretaci pořídíte v cenové relaci do 2800 Kč. V obdobné cenové relaci se pohybuje také akumulátorová kotoučová pila FMC660B 18 V s průměrem kotouče 165 mm a prořezem 53 mm ve verzi bez akumulátoru a nabíječky.