Oscilační brusky STANLEY FATMAX

Multifunkční oscilační bruska, též označovaná jako renovátor, je velmi univerzální nářadí s úžasnou variabilitou použití, které se hodí do každé domácnosti pro všechny základní stavební a instalatérské práce. Uplatnění najde zvláště při broušení, řezání, škrabání, odstraňování materiálu, odstraňování barev a vrstev různých materiálů, čištění, dokončovací práce, při opracování detailů a při práci v obtížně přístupných místech. Tento stroj pracuje kmitavým oscilačním pohybem v řádu několika úhlových stupňů a výkmitem obvykle v rozmezí 1 až 2mm, proto je často označován jako oscilační bruska.

Oscilační bruska funguje jako pila, špachtle, pilník nebo rašple a je vhodná například pro odstranění starých koupelnových obkladů, linolea nebo lepeného koberce, odstraňování zatvrdlého lepidla, malty nebo omítky, srovnání podkladu pod odstraněnými obklady, odstraňování starých nátěrů, dělení sádrokartonových desek, pro vyříznutí čtyřhranného otvoru do sádrokartonu nebo do dřevěné desky, pro řezání plastových nebo měděných trubek, zaříznutí dřevěných lišt, srovnání povrchu, broušení dřeva, sádrokartonu a jiných podkladových materiálů, odstranění starého silikonového tmelu nebo těsnění například kolem umyvadla, modelářské aplikace při opracování jemných detailů, odříznutí šroubů nebo hřebíků, pro přesné ponorné řezy menšího rozsahu atd.

Při výběru brusky zvažte, jestli je pro vybraný typ k dispozici dostatečná nabídka nástrojů nástavců a příslušenství. Zvažte také systém upínání nástroje. Někteří výrobci používají rychloupínací systémy, díky kterým provedete výměnu nástroje snadno a rychle jedním krokem bez použití nářadí. Některé neznačkové brusky umožňují pouze upínáním šroubem. Oscilační brusky SATNLEY FATMAX jsou vybaveny velmi komfortním systémem výměny nástroje ovládaným páčkou a navíc dokonce umožňují použít i konkurenční nástroje díky alternativní možnosti upnutí šroubem. Nástroje se k brusce připevňují různými upevňovacími systémy, některé systémy jsou kompatibilní napříč několika výrobci, některé jsou speciálně vyvinuty pro konkrétního výrobce. Součástí základního balení oscilační brusky bývá standardně několik nejběžnějších nástrojů, pro některé práce budete muset dokoupit potřebné nástroje zvlášť. Některé oscilační brusky nabízí možnost odsávání prachu, což oceníte zvláště při broušení v zařízeném bytě.

Velmi důležité je, aby byla bruska vybavena plynulou regulací otáček a s tím související možností nastavení rychlosti kmitání nástroje. Rychlost otáček závisí na aplikaci a opracovávaném materiálu. Vyšší otáčky jsou obecně vhodné pro tvrdší materiály a využijete je například při řezání, nižší otáčky jsou vhodné pro měkké matriály jako je dřevo a plasty a využijete je například při odstraňování materiálu pomocí škrabky.

Cena vyšší třídy kvalitních oscilačních brusek s připojením do elektrické sítě se v závislosti na rozsahu dodávaného příslušenství pohybuje v rozmezí 3000 až 6000 Kč. Mezi osvědčené patří oscilační brusky STANLEY FATMAX FMC710D2 3000 – 3500 Kč, která obsahuje již v základu nejpoužívanější příslušenství a další doplňkové vybavení.

Kromě klasické elektrické oscilační brusky existuje také akumulátorová verze vhodná pro práce s omezeným přístupem k elektrické síti. Použití akumulátorové verze má také výhodu snazší manipulace při práci bez omezení kabelem, proto její obliba v posledních letech roste. Jistou nevýhodou může být vyšší pořizovací cena z důvodu ceny akumulátorů a nabíječky, pokud však uživatel již vlastní akumulátorové nářadí stejné značky, může si pořídit verzi bez akumulátoru a nabíječky a tím se dostane na cenu nižší než kabelové verze.

Níže je odkaz na elektrickou a akumulátorovou oscilační brusku ze sortimentu značky STANLEY FATMAX:

Multifunkční oscilační bruska 300 W STANLEY FATMAX FME650K

Příkon 300 W, volnoběžné otáčky 10 000 – 22 000 ot./min., úhel kmitavého pohybu 1,4°, patentovaný rychloupínací systém, alternativní univerzální adaptér pro příslušenství jiných výrobců, posuvný spínač pro zapnutí/ vypnutí, plynulá regulace počtu kmitů pomocí regulačního kolečka, vícekomponentní ergonomická rukojeť a tělo s pryžovým překrytím pro zvýšený komfort uživatele, hloubkový doraz / vedení řezu, kabel 4 m s pryžovým pláštěm. Rozsah dodávky: 22dílná sada příslušenství, kufřík.

 

 

 

Akumulátorová multifunkční oscilační bruska 18 V STANLEY FATMAX FMC710D2

18 V, akumulátor Li-Ion 2 x 2,0 Ah, doba nabíjení 60 min., volnoběžné otáčky 8 000 – 18 000 ot./min., úhel kmitavého pohybu 3,0°, patentovaný rychloupínací systém, alternativní univerzální adaptér pro příslušenství jiných výrobců, posuvný spínač pro zapnutí/ vypnutí, plynulá regulace počtu kmitů pomocí regulačního kolečka, vícekomponentní ergonomická rukojeť a tělo s pryžovým překrytím pro zvýšený komfort uživatele, LED pracovní svítilna. Rozsah dodávky: 2 akumulátory, rychlonabíječka s energeticky úsporným režimem, hadice s připojením na brusnou základnu s adaptérem pro připojení na vysavač, 20dílná sada příslušenství: 14 brusných archů (5x P80, 5x P100, 4x P240), HCS pilový list 32 mm, BiM pilový list 32 mm pro řezání do dřeva a kovu, tuhá škrabka 50 mm, segmentový karbidový kotouč 92 mm, upínací delta základna pro brusné papíry, upínací adaptér pro univerzální příslušenství jiných výrobců, kufřík.