Vibrační bruska patří mezi základní vybavení dílny pro práci. Hlavní uplatnění zvláště při práci se dřevem, tmely, plastem a kovem. Při práci se dřevem nebo kovem jsou tyto brusky nejčastěji využívány při povrchovém opracování před nátěrem nebo pro odstranění starého nátěru a při opracování kovu také pro odstranění koroze.

Vibrační bruska dokáže opracovat povrch velmi jemně bez viditelných stop po broušení, při finální povrchové úpravě je však třeba dbát na minimální přítlak. Výhodou vibrační brusky s obdélníkovou základnou je, že se dostaneme do pravoúhlých koutů. Díky jemnému úběru při malém přítlaku je vhodná pro dokončovací práce. Pohyb brusné základny vzniká excentrickým vyosením pohonného ústrojí. Při broušení vznikají vibrace, které jsou obvykle alespoň částečně tlumeny vnitřními tlumicími antivibračními vložkovými systémy. Zbytek jemných vibrací na rukojeti dotlumí její pryžové překrytí, práce s moderními vibračními bruskami je tak mnohem pohodlnější než dříve a umožňuje delší práci bez nežádoucích omezení.

U vibračních brusek je obvyklé uchycení brusiva pomocí svorek nebo pomocí suchého zipu. V posledních letech se v oblasti brusiva začíná více prosazovat brusné mřížky neboli brusná síťovina, jejíž výhodou je, že se povrch brusiva nezanáší prachem a má tedy lepší úběr po delší dobu než brusný papír. Další výhodou je univerzálnost brusné mřížky, u které nemusíte řešit, jestli sací otvory budou pasovat na konkrétní typ brusky, protože každý výrobce má různý počet a rozmístění sacích otvorů v brusné základně. Brusivo ve formě brusného papíru, plátna nebo brusných mřížek je trhu k dispozici v několika zrnitostech nebo hrubostech. Pro úplnost ještě zmíníme, že se brusivo ještě dále dělí podle materiálu zrna, použitého pojiva a podkladového materiálu. Lepší materiály mají lepší brusné schopnosti, vyšší životnost, ale také i vyšší cenu, i když cena brusiva je relativně nízká, a za cenu několika desítek korun pořídíte již velmi kvalitní brusivo. Pro zpracování dřeva jsou nejčastěji používané hrubosti P40 až P240, přičemž nejběžnější univerzální je hrubost P80. Zrnitost P40 se používá pro velmi hrubé opracování dřeva, P80 pro středně hrubé opracování a odstranění starých laků a barev, hrubost P100 už je pro jemnější opracování povrchu, zrnitost P120 je při použití na dřevo vhodná už pro dokončovací práce, P150 pro jemné dokončovací práce a P180 až P240 jsou využívány spíše jen zřídka pro finální velmi jemnou povrchovou úpravu. Pro broušení oceli jsou nejčastěji používané zrnitosti P120 až P320, přičemž finální pro finální povrchovou úpravu volíme zrnitost P240 a jemnější, pro lehké kovy P240 až P320, pro finální úpravu P320 nebo jemnější. Pro dosažení nejlepších výsledků se v závislosti na aplikaci doporučuje brousit ve třech až čtyřech krocích a podle typu materiálu začít vhodnou hrubší zrnitostí a postupovat k jemnější zrnitosti, přičemž bychom měli vynechat maximálně jednu zrnitost v řadě a poslední hrubost by měla sloužit pro finální dokončovací úpravu. Volba brusiva závisí na stavu a povrchu opracovávaného a na tom, čeho chceme dosáhnout. Pokud budeme srovnávat starou podlahu a potřebujeme hlubší záběr, je volba brusiva diametrálně odlišná od situace broušení ohoblovaných desek, u kterých potřebujeme jen dokončovací úpravu před lakováním. Zbývá dodat, že výše uvedené platí pro základní aplikace v podmínkách domácí projektů a že například problematika broušení kovů je výrazně komplexnější a zahrnuje broušení pod vodou, návazné tmelení a použití podkladových barev.


Vibrační bruska 280 W STANLEY FATMAX FMEW214K má rozměr brusné základny 90 x 187 mm, kovovou brusnou základnu pro větší odolnost, plynulé nastavení otáček volicím kolečkem v přední části rukojeti v rozsahu 7 000 – 12 000 ot./min. a rozkmit 2,0 mm. Velkou výhodnou je možnost upínání brusného papíru nebo brusné mřížky na suchý zip nebo upínací svorkou, což umožňuje bezproblémové použití brusiva všech výrobců. Rozměr brusné základny patří k nejčastěji používaným – rozměr brusných papírů nebo mřížek pro upnutí upínací svorkou je 93 x 230 mm, při použití brusné mřížky nebo papíru se suchým zipem je optimální rozměr brusiva 93 x 190 mm. Součástí balení je také děrovací šablona na brusný papír, což umožňuje použít jakýkoliv dostupný brusný papír v arších nebo pásech a proděrovat si otvory podle potřeby, což zvyšuje univerzálnost a nabízí další možnou úsporu pořizovacích nákladů brusiva. Součástí brusky je adaptér pro připojení k vysavači a má také prachový zásobník s integrovaným mikrofiltrem. Každý uživatel jistě ocení velkou flexibilitu v podobě čtyři metry dlouhého napájecího kabelu s odolným pryžovým pláštěm.

Více informací